Remo 16" Silentstroke Mesh Head - SN-0016-00
Silentstroke Drumheads provide a unique practice alternative to standard acoustic drum volumes.
Features
  • 16" single ply mesh drumhead for quiet practice applications
  • The single ply mesh material features a soft spring like feel at very low decibel levels
  • Offered in snare, tom and bass sizes
  • Provide a unique practice alternative to standard acoustic drum volumes
  • The Silentstroke drumheads are available in sizes 8" to 24" that are ideal for silent drumming applications where standard drum-set volumes are an issue